Liečba depresie magnetickou stimuláciou – základné informácie

Repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia (rTMS) je nová technológia sľubujúca pokrok v liečbe psychických a neurologických porúch. Väčšina dodes publikovaných údajov sa v rámci psychiatrie týka depresie.

Repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia je postup ktorý využíva ovplyvnenie mozgovej činnosti pulzným magnetickým poľom. Magnetické pole je vytvárané indukčnou cievkou, ktorá sa prikladá k hlave nad špecifickou oblasťou mozgovej kôry. Cez pokožku hlavy a cez lebku preniká bezpečne a bezbolestne a následne na povrchu mozgu indukuje zmeny signálu neurónov (mozgových buniek). Technológia umožňuje v závislosti od frekvencie magnetického poľa stimuláciu alebo inhibíciu malých oblastí mozgovej kôry – teda špecifických centier, u ktorých bola pri jednotlivých poruchách zistená zmena ich funkcie. Pri depresii sa jedná najmä o dorzolaterálny prefrontálny kortex.

Stimulácia je relatívne jednoduchý postup, ktorý spočíva v umiestnení cievky na empiricky určené miesto na povrchu hlavy. Jej podávanie je bezpečné, aj keď s ohľadom na nepríjemný zvukový efekt nie celkom príjemné. Rizikom (a teda aj kontraindikáciou) je existujúce epileptické ochorenie (aj v minulosti), nesmie sa podávať ak je v hlave kovový predmet (napr. po operácii), pri implantovanom kardiálnom stimulátore, zvýšenom intrakraniálnom tlaku, pri gravidite, v detskom veku, opatrnosť je potrebná pri kardiálnych ochoreniach, pumpách používaných v medicíne, užívaní niektorých liekov.

rTMS využívame pri liečbe depresií. Aj tu to má však isté obmedzenia. Nejedná sa o liečbu prvej voľby, zlatým štandardom terapie depresívnych porúch je kombinácia psychoterapie a užívania antidepresív. rTMS sa využíva v relatívne presne špecifikovaných situáciách ako je neznášanlivosť antidepresív, nemožnosť užívať antidepresíva z iných dôvodov prípadne pri ich neúčinnosti (ako metóda augmentácie – posilnenia ale i samostatne). rTMS sa môže kombinovať s inou liečbou psychofarmakami či psychoaterapiou.

Nezdá sa že by rTMS mala väčší význam u ťažkých depresívnych stavov s psychotickými príznakmi. Vo vzťahu k ďalšej biologickej metóde liečby – elektrokonvulzívnej terapii (ECT), ktorá je rutinne a štandardne súčasťou zvládania týchto ťažších foriem ochorenia platí že ECT je asi „najsilnejším antidepresívom“, rTMS môže ECT nahradiť len čiastočne a v niektorých prípadoch to vôbec nie je možné.

Z praktického hľadiska je potrebné vedieť, že pre efekt rTMS je nutné realizovať okrem úvodného asi hodinového vyšetrenia ďalších cca 15-20 sedení v trvaní asi 20 minút. Podávajú sa raz denne, obvykle každý pracovný deň.

V našej nemocnici rTMS využívame v súčasnej dobe výlučne pre liečbu depresií a rovnako je zatiaľ možné využiť ju len u hospitalizovaných pacientov (v neposlednom rade ide i o fakt, že 20 sedení každý pracovný deň ambulantne nie je z praktického hľadiska možných). Pred realizáciou terapie je nutné podstúpiť psychiatrické vyšetrenie. Postup je rovnaký ako pri odosielaní na hospitalizáciu do nášho zariadenia ambulantný psychiater posúdi zdravotný stav pacienta a ak je to indikované odošle ho k nám, ďalší postup už riadi určený ošetrujúci lekár. V budúcnosti plánujeme využívanie tejto liečby aj pri iných psychiatrických diagnózach (OCD, chronické halucinácie), vzhľadom na zameranie nášho pracoviska sa ale nechystáme „fušovať“ do práce iným odborom (neurologické diagnózy, tinnitus).

V Hronovciach, 15.06.2010

MUDr. Marek Zelman

< Späť na zoznam