Multidisciplinárne fórum Budapešť

Členovia úseku ošetrovateľstva PNH na medzinárodných podujatiach

Dňa 21. januára 2015 Budapeštianske Národné Psychiatrické a Adiktologické Centrum hostilo profesionálov a záujemcov na multidisciplinárnom fóre z oblasti adiktológie. Na základe členstva v MPT (maďarskej psychiatrickej spoločnosti) som sa aktívne mohla zúčastniť tohto podujatia. Prítomní so záujmom počúvali príspevky o práci multidisciplinárneho tímu na adiktológii, výsledkoch výskumov, nových trendoch či poznatkoch. Na úvod primár adiktológie MUDr. Petke Zsolt predstavil svoje oddelenie, zhrnul vývoj posledných dvoch rokov, prezentoval výsledky terapeutickej skupiny „Minnesota“, zhrnul slabé stránky s poukázaním na kubaturálne podmienky a načrtol plány do budúcna. Na oddelení pacienti sú rozdelení do štyroch skupín: prvá je alkoholická skupina, druhá ostatných závislostí, tretia komorbidít a štvrtá je tzv. Minnesota. O klientov sa stará multidisciplinárny tím (lekári, psychológovia, sestry, adiktologickí konzultanti, sociálni pracovníci, koordinátori). Klienti sa prijímajú bez odporúčania len na základe vlastného rozhodnutia a záujmu s podmienkou 10 dňovej abstinencie. Pobyt trvá 8 týždňov, za 40 dní majú byť zúčastnení na 60-tich skupinách. V ďalšej časti sme sa zoznámili s terapeutickým systémom na oddelení. Pre klientov sú k dispozícii rôzne povinné aktivity resp. skupiny. Dvakrát týždenne je realizovaná tzv. prijímacia skupina, ktorej náplňou je oboznámiť klientov s domácim poriadkom, kde obdržia zošit, ktorý slúži na potvrdenia o účasti na skupinách.. Ďalej sú denné skupiny tzv. štartovacie niečo na spôsob našich ranných komunít, potom sú to týždenné lekárske skupiny, prirovnala by som našim lekárskym vizitám. Ešte sú realizované „Veľké skupiny“, na ktorých sú prítomné všetky štyri zložky a multidisciplinárny tím. Skupina „Dráma“ je realizovaná raz za dva týždne, kontraindikáciou sú psychotickí pacienti. „Triezva dielňa“ edukácia/aktivity zamerané na zvýšenie kvality života, príprava na triezvy život mimo zariadenia, ktorého podmienkou je prijatie choroby a zodpovednosti za seba. Výsledkom má byť opustenie „komfortnej zóny“ čo sa rovná zmeny na sebe. V rámci ďalšej aktivity pracujú s rozprávkami, poučenia z nich aplikujú na seba. Rozprávky s tematikou čertov sú dobre aplikovateľné, využiteľné v adiktológii. Veľký záujem je o skupiny pre príbuzných. V „Skupinách pre príbuzných“ fókusujú na prežívanie rodinných príslušníkov a ich zmenenú životnú kvalitu. Skupina zameraná na rodinnú konzultáciu je realizovaná po 5. týždňoch.

V príspevku MUDr. Olasz Anny odzneli skúsenosti s Disulfiramom. Aktuálne používajú poľský preparát. Jedná sa o čip načo sa nedá piť. Ročne implantujú 250-260 pacientom, viac ženám ako mužom. Implantáciu si pacient hradí, cena sa pohybuje okolo 200 €. Podmienkou je mesačná abstinencia počas používania per os, silná motivácia, a GGT pod 70 U/l. Výsledky výskumov preukázali opodstatnené miesto Disulfiramu v liečbe závislostí s odôvodnením, že keď sa jedná len o ročnú abstinenciu už je u klienta zaznamenaná vyššia kvalita života v rámci spoločenského prostredia. MUDr. Nagy István Miklós prezentoval štúdiá o diagnostických kritériách závislostí. Skúmaných bolo 210 tisíc obyvateľov v trvaní 4-7 rokov, ročne vykonaných 6 vyšetrení, po 14.rokoch znova vyšetrení tí istí respondenti. Na základe výsledkov boli usporiadaní do štyroch typov podľa Lescha: I. typ – prítomnosť silnej biologickej závislosti, pije pre zmiernenie abstinenčných príznakov, II. typ – v prevahe sú neurotické príznaky, ktoré sa snaží pitím eliminovať, do III. typu spadajú prevažne depresívne osoby a v IV. type sú osoby, ktoré pijú „len tak, lebo je to prirodzené, v tomto prípade je to podmienené výchovou, sú tu zjavné poškodenia mozgu. Leschova typológia nie je u alkoholikov jediným diagnostickým a liečebným členením, ale je významná z hľadiska komplexnosti na príčiny, súvislosti a pri liečbe závislostí u rôznych typov osôb s ohľadom na ich špecifickú farmakoterapiu. Štúdiá preukázali, že v II. a III. type dominujú ženy a IV. typ je charakteristický pre mužov. Výhodou tejto typológie sú jednoznačné kritériá a k jednotlivým typom existujú štandardy.
Autor ďalšieho príspevku MUDr. Tóth András nám predstavil ciele prieskumu skupiny „Minnesota“. Hlavným cieľom je skúmať zmeny objektívne merateľnými prostriedkami. Na tento účel sa využíva BSI test/dotazník na začiatku a konci 8 týždňovej terapie. Následná sledovateľnosť je zabezpečená prostredníctvom emailov na základe adherencie k liečbe návštevami stretnutí AA .
Po prednáškach nasledovala živá diskusia. Odborné stretnutia tohto druhu v dnešnej dobe sú nesmierne dôležité a prinášajú ovocie formou odborného rastu v rámci ošetrovateľstva.

Mgr. Júlia Molnárová, PN Hronovce – OPLDZ

< Späť na zoznam