Používateľ

Domovská stránka > Fórum > Opýtajte sa psychiatra > zoloft a prirodne doplnenie serotoninu

zoloft a prirodne doplnenie serotoninu

Téma založená 19. december 2010 14:36:26 používateľom viktor celinsky.

Dobrý deň

Chcel by som sa spýtať : má uživanie lieku zoloft vplyv na hmotnosť(priberanie)?.Po minulom cipralexe som pribral asi 15kg.

Dá sa doplniť serotonin aj inym sposobom ako uživanim antidepresív SSRI teda prírodne?.

Ako sa dá stanoviť vyšetrenim(prístrojovým) nedostatok serotonínu v mozgu, nakoľko stanovenie v krvi som sa dočital u vás nie je smerodajné.?

 

ďakujem  

Viktor 

Pridané 21. december 2010 15:53:26 používateľom MUDr. Karol Hollý:

1. Mnoho liekov má za následok priberanie. Lieky zo skupiny SSRI nepatria medzi tie, po ktorých sa veľmi priberá, ale mnoho paciento nejaké to kilo priberie. Často je to aj na vrub toho, že sa majú lepšie. Pokiaľ o tom človek vie a upraví si spôsob stravovania tak sa dá táto tendencia eliminovať. (hlavne vylúčiť zo stravy gylcidy - chlieb, knedle, zemiaky, ryžu, cestoviny, na konto bielkovín - mäsa, vajec, syrov; zeleniny a luštenín).

2. Nie som expertom na prírodné liečivá ale pokiaľ viem, iba Ľubovník bodkovaný, pôsobí antidepresívne aj to vä väčších dávkach ako je v bežných čajoch. (Napr. v prípravku Deprim); Je zbytočné zvyšovať jeho prísun napr. v strave.

3. Žiaľ v súčasnosti nie je možné laboratórne stanoviť hladinu serotonínu v mozgu a samotná informácia by bola bezcenná, lebo tie hladiny sa líšia podľa miesta, v ktorom molekula funguje. Na aktivitu serotonínergných štruktúr v mozgu sa dá nahliadnuť modernými zobrazovacími metódami, napr. tzv. pozitrónovou emisnou tomografiou, ktorá sa zatiaľ používa hlavne vo výskume.

Benzodiazepíny sú podstatne horšie pre organizmus ako SSRI (pri dlhodobom užívaní vyšších dávok hrozí narušenie kognitívnych funkcií) a preto by som Vám radil - pokiaľ sa nezbavíte bzd. (Lexaurin, Xanax etc) užívajte vyššie dávky SSRI (Zoloft); Keď budete vedieť fungovať  bez benzodiazepínov, tak môžete uvažovať o výmene SSRI za nejaký rastlinný preparát, ktorých je na trhu viacej a postupne sa možno budete vedieť liekov zbaviť.

k.h.

Aby ste mohli pridať novú odpoveď alebo si nechať posielať upozornenia na zmeny emailom, musíte sa najprv prihlásiť.